fbpx

Pielęgnacja skóry alergicznej

 w Cera

Skóra alergiczna wymaga specjalnego rodzaju pielęgnacji – fakt ten nie ulega wątpliwości. Źle toleruje ona bowiem dużą część kosmetyków, a nawet twardą wodę. Jak rozpoznać u siebie problemy alergiczne, a w konsekwencji dobrać odpowiednie produkty pielęgnacyjne?

Wrażliwa równa się alergiczna?

Niekoniecznie. Skóra alergiczna zawsze będzie jednak uważana za wrażliwą. Często także, genetyczne skłonności alergiczne ujawniają się dopiero po latach, tym samym z cerą alergiczną możemy mieć do czynienia w każdym wieku, wcześniej zmagając się na przykład z cerą wrażliwą. Wrażliwość jako taka, jest bowiem cechą nabytą. W jednym i drugim przypadku, problemy wiążą się z uszkodzeniem tak zwanej warstwy lipidowej naskórka, inne jednak są mechanizmy powstawania najróżniejszych zmian. Przy wrażliwości zmiany pojawiają właściwie natychmiast po zetknięciu z drażniącym czynnikiem, przy alergii zaś mogą pojawić się dopiero po kilku, a nawet kilkunastu godzinach (często też niepokojące zmiany zaobserwować można dopiero po którymś z kolei użyciu kosmetyku).

Podstawowe zasady pielęgnacji

W wypadku zdiagnozowania cery alergicznej główną zasadą będzie, rzecz jasna, unikanie alergenów. Garść rad pomoże jednak skutecznie ją pielęgnować. Wśród nich:

  • nawadnianie „od środka” – picie około 2 litrów wody dziennie ma zbawienny wpływ na kondycję skóry,
    unikanie gorących kąpieli,
  • porzucenie różnego rodzaju preparatów i kosmetyków o niesprawdzonym składzie,
  • dobieranie kosmetyków przeznaczonych do skóry alergicznej – zasada ta tyczy się zarówno balsamów czy kremów, jak i podkładów oraz innych preparatów używanych w makijażu (ważne jest, by były one bezzapachowe i o odpowiednim odczynie pH).
  • rezygnację z opalania (zarówno na słońcu, jak i w solarium),
  • regularne konsultacje z dermatologiem.

Co wywołuje alergie?

Przyczyną powstawania zmian skórnych może być… właściwie wszystko. Należy jednak pamiętać, że reakcja na alergen jest indywidualna. Najczęściej uczulają substancje takie jak: lanolina, glikol propylenowy oraz konserwanty i kompozycje zapachowe. Skórze alergicznej szkodzą także czynniki takie jak stres, a nawet zanieczyszczenie powietrza.

Pozostaw komentarz

0

Start typing and press Enter to search